2015_06_16_14_58_42.png

SME TU PRE VÁS OD ROKU 1990

AJ VĎAKA VÁM

2015_06_16_14_57_20.png

BÔB

Šalát z bôbu, špargle a fazuľových strukov s horčicovým dressingom - potrebujeme rovnaké množstvo bôbu, špargle a zelenej fazuľky. (Menšie bôby sa dajú jesť surové, väčšie treba jemne blanšírovať a poprípade odstrániť od šupy.) Očistíme špargľu a fazuľové struky. Uvaríme ich, kým nezmäknú. Šalát polejeme horčicovým dressingom, najlepšie, kým sú špargľa a fazuľka horúce.

Ravioli s bôbom, mätou a ricottou - 100 g ošúpaného bôbu roztlačíme alebo posekáme najemno, zmiešame so 100 g ošúpaného celého bôbu a hrsťou potrhanej a posekanej mäty, 1 PL olivového oleja a 150 g syra ricotta. Zľahka premiešame vidličkou, pridáme hrsť strúhaného parmezánu, šťavu z citróna a dochutíme soľou a mletým korením. Podávame s uvarenými raviolami.



CÍCER

Cícerová polievka so zeleninou - 200 g umytého cícera zalejeme vodou, osolíme a necháme cez noc napučať. Na druhý deň vodu zlejeme, cícer opláchneme a varíme v čerstvej vode. Na kolieska nakrájaných 60 g koreňovej zeleniny udusíme na tuku a pridáme do polievky. Vo výpeku zo zeleniny pripravíme zápražku, ktorú rozriedime vývarom, povaríme, dobre rozšľaháme a pridáme k polievke. Podávame s opraženými kolieskami rožka.

Sicílska cícerová pochúťka - 500 g namočeného cíceru varíme na druhý deň v tej istej vode. Ak je vody málo, pridáme toľko, aby bol cícer zaliaty. Osolíme a varíme na miernom ohni. Na panvici opražíme najemno pokrájanú cibuľu na olivovom oleji, pridáme olúpané, zrniek zbavené a nakrájané 3 rajčiny, trochu rozmarínu, práškové chilli korenie, čierne korenie a soľ. Niekoľko minút povaríme, pridáme cícer aj s vodou, v ktorej sa varil. Necháme zovrieť a dochutíme.

 

FAZUĽA AZUKI

Fazuľa azuki v sladkokyslej omáčke - do varu privedieme 200 g suchej fazule Azuki a 10 minút varíme na prudkom ohni. Prikryjeme a 35 minút varíme na miernom ohni. Vývar odložíme. Rozpálime olej a pražíme cibuľu a roztlačený cesnak. Pridáme uvarenú fazuľu, červenú papriku nakrájanú bez semien, 175 g sladkej kukurice a 3 minúty povaríme. Vymiešame 2 PL kukuričnej múky, 1 PL sójovej omáčky, 2 PL jablkového octu, 1 PL medu, 2 PL paradajkového pretlaku a 3 PL fazuľového vývaru na hladkú pastu. Pridáme zvyšný fazuľový vývar a fazuľovú zmes polejeme. Privedieme do varu a mierne varíme 5 minút, až je omáčka číra a lesklá. Povaríme ešte 5 minút. Podávame ozdobenú rezancami uhorky a byľkami petržlenu.

Ryža s fazuľou azuki - v čistej vode umyjeme 2 hrnčeky ryže pololúpanej natural a štvrť hrnčeka fazule Azuki. Necháme odkvapkať, vložíme do tlakového hrnca, pridáme 3 1 hrnčeka vody. Oddelene namočíme trochu riasy Kombu a použijeme ju až po 3 - 4 hodinách. Ryžu a fazuľu povaríme, zberáme penu. Pridáme Kombu, nakrájanú na štvorčeky asi 1,5 cm veľké. Varíme ju najprv 5 minút na miernom ohni, potom na väčšom plameni až do chvíle, kým stúpne tlak. Plameň zmenšíme, pod tlakom varíme 50 minút. Necháme odstáť a po ochladnutí vypustíme zvyšnú paru. Päť minút pred podávaním dobre premiešame. Je to výborný pokrm pre oslabené obličky a črevá.

 

FAZUĽA BIELA

Biela fazuľa s rajčiakovou omáčkou - 8 rajčiakov rozmixujeme a precedíme, šťavu zohrejeme. Asi v 200 ml šťavy rozmiešame 3 PL celozrnnej pšeničnej múky a vmiešame ju do teplej šťavy, osolíme, pridáme 3 strúčiky roztlačeného cesnaku, 2 PL oleja a uvarenú bielu fazuľu. Podávame so zemiakmi alebo s knedľou z celozrnnej múky.

Fazuľová fašírka - 500 g namočenej fazule varíme 30 minút s 3 nakrájanými cibuľami v tlakovom hrnci. Neslanú vodu z uvarenej fazule nevylievame, ale ju zmiešame s fazuľou, 200 g tvrdého syra, 2 strúčikmi cesnaku, 150 g panenského oleja. Pripravíme kašu, ochutíme soľou a mletou rascou. Formujeme na pekáč a kolieska masy ešte pokvapkáme panenským olejom a posypeme zvyškom syra. Zapekáme v rúre 15 minút. Podávame s novými zemiakmi s petržlenovou vňaťou.



FAZUĽA FAREBNÁ

Strakatá fazuľa so špenátom a balzamovým octom - vopred namočených 340 g strakatej fazule varíme asi hodinu, kým nezmäkne a scedíme. Na 1 PL masla a 1 ČL panenského oleja opečieme chvíľu 2 strúčiky roztlačeného cesnaku. Pridáme fazuľu, nahrubo posekaných 250 g špenátu a pražíme, kým nezvädne (asi minútu). Dochutíme Balsamico octom (dostať v našej predajni). Podávame najlepšie k šťavnatej pečenej bravčovine.

Cestovinové mušličky so strakatou fazuľou - 10 minút prudko povaríme 175 g strakatej fazule, 40 minút ju necháme vrieť. Rozpálime 40 g masla alebo margarínu a 5 minút opražíme cibuľu a roztlačený strúčik cesnaku. Pridáme fazuľu a 5 minút varíme. Primiešame 40 g hladkej celozrnnej múky a za stáleho miešania varíme 3 minúty. Postupne prilievame 900 ml mlieka a privedieme do varu. Primiešame 1 PL čerstvého koriandra a 5 minút varíme, podľa chuti okoreníme. Cestoviny varíme 10 minút vo vode s citrónovou šťavou. Zmiešame s omáčkou a podávame.



FAZUĽA ČERVENÁ

Fazuľa s marinovanými paradajkami, chilli a bazalkou -necháme zovrieť 240 g vopred namočenej fazule červenej spolu s paradajkou (jej kyseliny zmäkčia fazuľové šupky). Varíme, kým nezmäkne. 10 zrelých paradajok zvnútra povykrajujeme, nakrátko vložíme do vriacej vody a ošúpeme. Vyberieme semená a paradajky nahrubo nakrájame. Pridáme fazuľu a necháme postáť asi 15 minút, aby sa chuť ešte vylepšila.

Pečená fazuľa s pórom, parmezánom a smotanou - 340 g fazule namočíme, pridáme paradajku, zalejeme vodou, necháme zovrieť, zakryjeme pokrievkou a varíme asi 90 minút, kým fazuľa nezmäkne. Scedíme, vyberieme paradajku. 3 póry nakrájame na čo najtenšie plátky. Spolu s 3 roztlačenými strúčikmi cesnaku opražíme na oleji a masle, dochutíme soľou a korením. Primiešame fazuľu a 140 ml sladkej smotany. Všetko dáme na plytký pekáč, posypeme hrsťou nastrúhaného parmezánu a zapekáme 15 minút pri teplote 230 °C, kým sa nesfarbí dozlatista.

 

FAZUĽA MASLOVÁ BIELA

Pochúťka z maslovej fazuľky a syra - scedíme 125 g namočenej fazule, vložíme do hrnca s dostatočným množstvom vody, privedieme do varu, prudko varíme 10 minút, prikryjeme a mierne varíme 40 minút. Cesto: zmiešame 125 g hrubej múky, soľ, vmiešame 50 g margarínu, až zmes pripomína jemnú strúhanku. Zmiešame 3 PL studenej vody, 1 ČL slnečnicového oleja a 1 ČL citrónovej šťavy a zmesou pokropíme múku. Rýchlo vymiešame, aby sa vytvorilo jemné cesto. Zabalíme do fólie a chladíme 20 minút. Plnka: zmiešame 4 nakrájané stopky zeleru, 2 vyšľahané vajcia, 50 ml odstredeného mlieka, 50 g strúhaného syra Čedar, 1 ČL muškátového orieška, 2 ČL vínneho bieleho octu, 1 ČL hrubej múky, soľ, čierne korenie s fazuľou. Vyvaľkáme cesto a uložíme do tortovej formy s priemerom 20 cm. Popicháme ho a 4 minúty pečieme pri 200 °C. Na cesto dáme plnku a pečieme 30 minút.

Gratin maslová fazuľa - 250 g namočenej maslovej fazule prudko varíme 10 minút, prikryjeme a mierne povaríme 5 minút. Rozpálime olej a 10 minút pražíme 175 g húb nakrájaných na plátky s 2 pórmi nakrájanými na kolieska. Poprášime 1 PL hrubej múky, 1 ČL chilli a 1 ČL papriky, dusíme 3 minúty. Pridáme fazuľu, 300 ml fazuľového vývaru a 2 ČL tymianu s 2 ČL šalvie. Prikryjeme a povaríme 15 minút. V 30 ml vriacej vody rozpustíme 1 ČL kvasnicového extraktu, pridáme k fazuľovej zmesi. Preložíme do ohňovzdornej misy, poprášime múkou a zapečieme.



FAZUĽA MASLOVÁ FAREBNÁ

Tradičná pečená fazuľa - do varu privedieme 125 g namočenej farebnej maslovej fazule, 10 minút prudko varíme, prikryjeme a mierne povaríme 35 minút domäkka. Scedíme, zohrejeme olej a opražíme cibuľu a 2 roztlačené strúčiky cesnaku. Pridáme 2 PL jablkovej šťavy, 4 rezy citróna, 400 g konzervovaných pasírovaných paradajok, 1 PL kremžskej horčice, 1 PL melasy, rascu, chilli, soľ, čierne korenie a fazuľu. Varíme a občas premiešame.

Omáčka z plesňového syra a maslovej fazule - do varu privedieme 125 g namočenej maslovej fazule farebnej, 10 minút prudko povaríme, potom varíme 40 minút prikrytú, kým nezmäkne. Necháme ochladiť. Fazuľu zomelieme so 125 g syra a okoreníme. Podávame so surovou zeleninou alebo celozrnným chlebom. Obložíme zväzkom potočnice.

 

FAZUĽA MUNGO

Letný šalát s klíčkami - ošúpeme šalátovú uhorku, po dĺžke ju rozštvrtíme a nakrájame na kúsky. Ošúpeme 2 cibule a nakrájame na kolieska. Umyjeme 6 paradajok a dužinu nakrájame na kocky. Umyjeme 300 g klíčkov fazule mungo alebo sóje, necháme odkvapkať a spolu s 10 PL mrazených kukuričných zŕn pridáme k uhorke. Pridáme ešte cibuľu a paradajky. Dohladka vymiešame 300 g tučného kyslého mlieka a zriedime s 8 PL vody. Primiešame 2 ČL srvátky, 2 ČL karí korenia a 2 ČL bylinkovej soli, nálev nalejeme na šalát a všetko ozdobíme kôprom.



HRACH LÚPANÝ POLENÝ ŽLTÝ

Varené údené mäso s hrachovou kašou - 1,5 kg údeného mäsa zalejeme studenou vodou a pridáme 2 bobkové listy, 3 celé klinčeky, 5 kusov celého čierneho korenia, 2 cibule, 3 mrkvy posekané nahrubo a 5 kusov zeleru, nakrájaného nahrubo. Necháme zovrieť, zoberieme vrchnú penu a zakryjeme pokrievkou. Varíme 85 minút, 30 minút pred dovarením začneme variť zeleninu - 12 malých mrkvičiek, zeler a 12 malých pórov. Podávame s hrachovou kašou: necháme zovrieť 300 g žltého lúpaného hrachu, namočeného deň vopred, zemiak, cibuľu, strúčik cesnaku, zväzok byliniek (rozmarín, šalvia, tymián, bobkový list), 2 klinčeky. Varíme 90 minút, kým hrach nezmäkne. Scedíme, vyberieme klinčeky a zväzok byliniek, pridáme 30 g masla, soľ, korenie a dôkladne roztlačíme.

Zapekaný hrach - 200 g suchého hrachu preberieme a na niekoľko hodín namočíme do studenej vody. V tej istej vode ho uvaríme domäkka. Umyjeme 200 g ryže, zalejeme 400 ml zeleninového vývaru, prikryjeme a pri miernej teplote varíme 15 minút. Na rozohriatom oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu, zmiešame s hrachom, ryžou, 2 roztlačenými strúčikmi cesnaku, majoránom a soľou. Masu dáme do vymastenej zapekacej misy a vo vyhriatej rúre zapečieme. Podávame s čalamádou.



SÓJA

Sójové bôby s rajčiakmi a paprikou - na oleji speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme 2 nadrobno pokrájané zelené papriky, 5 rajčiakov, osolíme a dusíme 10 minút. Vmiešame 300 g sóje a posekanú petržlenovú vňať, 1 PL celozrnnej múky a dodusíme.

Zapečené chlebíky so sójou - pripravíme nátierku zo 100 g zomletých sójových bôbov, 100 g nastrúhaného tvrdého syra, nastrúhanej cibule, pridáme trochu vegety, 2 roztlačené strúčiky cesnaku, 1 PL strúhanky, vajce a 3 PL panenského oleja. Dobre zmiešame, nahrubo natrieme na polkrajce celozrnného chleba. Poukladáme na plech a vo vyhriatej rúre necháme zapiecť.



ŠOŠOVICA LÚPANÁ ČERVENÁ

Kačka so šošovicou - kačku očistíme, naporcujeme, opražíme na vyhriatom oleji, zalejeme 1,5 l vriacej vody, pridáme soľ, mleté čierne korenie, tymián, rozmarín a uvaríme domäkka. Uvaríme 200 g červenej šošovice (netreba namáčať, je hotová za 15 minút), očistíme mrkvu, cibuľu, nakrájame najemno spolu s petržlenovou vňaťou. 250 ml červeného vína, 2 PL jablčného octu a 250 ml vývaru z kačky prevaríme. Kúsky kačky posolíme, okoreníme, potrieme olejom, na pekáči opečieme a vo vyhriatej rúre pečieme 35 minút dochrumkava, Mrkvu a cibuľu opražíme na masle, pridáme uvarenú šošovicu a podlejeme trochou vývaru z kačky, rozmiešaným s 1 ČL solamylu. Povaríme a dochutíme soľou, korením a posekanou vňaťou. Kačku podávame na šošovici a s knedľou.

Lasagne s červenou šošovicou - zohrejeme olej a na miernom ohni opražíme cibuľu a roztlačený strúčik cesnaku. Pridáme nakrájanú papriku bez semien, 125 g nakrájaných húb a podusíme. Pridáme 2 ČL čerstvej bazalky, 2 ČL oregana, 250 g lúpanej šošovice a dusíme ešte 3 minúty. Vmiešame 400 g konzervovaných paradajok so šťavou, 300 ml vody a bobkový list. Privedieme do varu, prikryjeme a mierne varíme 25 minút, až šošovica zmäkne. Ak zmes vyzerá príliš sucho, pridáme trochu vody. Osolíme, okoreníme a vyberieme bobkový list. 125 g lasagní varíme domäkka, zalejeme studenou vodou. Roztopíme 25 g margarínu a primiešame 25 g hrubej múky. Za stáleho miešania na miernom ohni pražíme 4 minúty. Odstavíme a postupne vmiešavame 300 ml odstredeného mlieka, za stáleho miešania privedieme do varu, až omáčka zhustne. Stále miešame, varíme 4 minúty, odstavíme a prišľaháme 1 ČL horčičného prášku a 50 g strúhaného syra Čedar, dochutíme. Tretinu šošovicovej zmesi vložíme na dno hlbokého pekáča alebo ohňovzdornej misy. Navrstvíme tretinu lasagne, pridáme tretinu šošovice a tretinu lasagne. Navrstvíme polovicu syrovej omáčky a na ňu zvyšok šošovice. Navrch uložíme posledné lasagne a vylejeme 25 g syrovej omáčky. Posypeme syrom. Pečieme 35 minút pri 180 °C, až sa začnú tvoriť bubliny a pokrm má zlatohnedú farbu.



ŠOŠOVICA

Šošovica dusená s rozmarínom a cesnakom - na oleji opražíme 55 g údenej slaniny, pridáme 3 PL rozmarínu, červenú najemno posekanú cibuľu a 2 strúčiky posekaného cesnaku. Pražíme ďalšie dve minúty, pridáme 300 g uvarenej šošovice a pražíme minútu. Pridáme 800 ml kuracieho vývaru, necháme zovrieť a dusíme v rúre pri teplote 160 °C hodinu, kým nezmäkne šošovica. Občas premiešame. Pridáme 2 PL olivového oleja, 1 ČL vínneho octu a soľ s čiernym korením.

Šošovicovo-pomarančový šalát - do varu privedieme 75 g hnedej šošovice a 40 minút povaríme, aby zmäkla. Ochladíme. Zmiešame 150 ml bieleho jogurtu a šťavu z jedného pomaranča. Nasucho ľahko opražíme 1 PL sezamových semien a rascu. Prilejeme jogurt, primiešame šošovicu a okoreníme. 175 g posekaného špenátu pekne upravíme na tanieri a do stredu vyklopíme šošovicovú zmes.