2015_06_16_14_58_42.png

SME TU PRE VÁS OD ROKU 1990

AJ VĎAKA VÁM

2015_06_16_14_57_20.png

OVOS NAHÝ

Palacinky z ovsených vločiek - do 1 l horúceho sójového mlieka nasypeme 6 PL ovsených vločiek a necháme asi 30 minút stáť. Primiešame 1 1 PL kryštálového cukru, 3 PL sójovej múky, 3 PL niektorej celozrnnej múky, 2 vajcia a soľ. Pečieme na oleji a plníme podusenými jabĺčkami (4 jablká, 1 PL kryštálového cukru, škorica).

Vločkové toliare - na 20 koláčikov: zmiešame 300 g jemných ovsených vločiek, 200 g múky, 2 ČL prášku do pečiva, 50 g mletých mandlí, 200 g cukru, 3 ČL kakaa, vajce, žĺtok, 100 g repkového sirupu a 150 g pokrájaného masla. 50 g celozrnných ovsených vločiek osmažíme dosvetla na masle. Z 3 bielkov a soli ušľaháme tuhý sneh, pridáme 125 g cukru a vanilkový cukor. 150 g hrozienok opláchneme vo vode, osušíme a zmiešame s opraženými vločkami. Pridáme aj zvyšné vločky a zamiešame do snehu na plnku. Cesto rozvaľkáme na 5 mm, vykrajujeme 40 koliesok s priemerom 6 cm. Na 20 koliesok rozdelíme plnku, prikryjeme ďalším kolieskom a pečieme 20 minút na pomastenom plechu pri teplote 180 °C. Vločkové toliare môžeme uschovávať 2 týždne v zatvorenej dóze.


POHÁNKA LÚPANÁ

Pohánka na sedliacky spôsob - uvaríme 2 zemiaky v šupke, ošúpeme a pokrájame na kocky. Na panvici rozpálime 2 PL panenského oleja a opražíme pokrájanú cibuľu, 2 - 3 pokrájané strúčiky cesnaku a ochutíme oreganom. Umyjeme, preberieme 1 1 šálky lúpanej pohánky a zamiešame do opraženej cibule. Na miernom ohni miešame 3 - 4 minúty a potom pohánku zalejeme 2 šálkami vriacej vody. Zakryjeme a varíme 20 minút, kým sa voda nevsiakne a pohánka nezmäkne. Pridáme uvarené zemiaky, zmiešame a podávame s omáčkou pripravenou zo zmesi 1,5 KL ďumbiera, 1 PL panenského oleja, 1 strúčika prelisovaného cesnaku, 2 PL sójovej omáčky a 1 1 šálky vody, ktorú zahustíme povarením s trochou pšeničného škrobu. Podávame s hlávkovým šalátom.

Celozrnná roláda s pohánkovou plnkou - zo 4 bielkov a 4 PL hnedého cukru ušľaháme tuhý sneh, vmiešame 4 žĺtky a 6 PL zmiešanej celozrnnej múky (pšeničná, grahamová), nalejeme na plech s papierom na pečenie, pečieme 8 minút. Plnka: uvaríme 100 g pohánky v 300 ml vody. V 250 ml vody uvaríme hustý vanilkový alebo orieškový puding a vmiešame želatínu namočenú v troche studenej vody. Zmiešame s vanilkovým cukrom, 100 g pohánky, balíčkom kandizovaného ovocia a po vychladnutí potrieme plát, zrolujeme a krájame.


PROSO

Môžete naklíčovať alebo z neho pripraviť kvalitnú múku


PŠENICA POTRAVINÁRSKA

Pšeničný nákyp s mandarinkovou omáčkou - do varu privedieme 750 ml mlieka, pričom ho stále miešame. Do vriaceho pomaly vsypeme 150 g pšeničnej krupice a za stáleho miešania varíme na miernom ohni 10 minút. Žĺtky z 3 vajec oddelíme od bielkov. 40 g masla, žĺtky a 100 g cukru vymiešame do peny, rúru vyhrejeme na 200 °C. Krupicovú kašu zmiešame s 5 PL pomletých lieskových orieškov, 3 PL strúhanky, s postrúhanou kôrou z 1 citróna a so žĺtkovým krémom. Nakoniec trocha osolíme. Z bielkov ušľaháme tuhý sneh a opatrne zamiešame do krupicovej zmesi. Veľkú nákypovú formu vymastíme margarínom, vysypeme trochou pomletých orieškov, naplníme krupicovou zmesou a pečieme 60 minút. Olúpeme, na mesiačiky rozoberieme a na malé kúsky pokrájame 6 mandarinok. 300 ml pomarančovej šťavy a 2 PL cukru privedieme do varu. 2 ČL solamylu vymiešame s trochou vody, opatrne zamiešame do pomarančovej šťavy a varíme, až kým omáčka nezhustne. Nakoniec do nej zamiešame kusy mandarinok. Nákyp podávame teplý.

Pšeničné rožteky - na 16 kusov: zmiešame kocku droždia s 100 ml vlažnej vody, prikryjeme a kvások necháme pracovať. Zmiešame 200 g pšeničnej celozrnnej múky a 600 g pšeničnej múky s 2 ČL soli, pridáme utvorený kvások, 400 ml vody a dôkladne premiesime. Prikryté cesto necháme hodinu kysnúť. Znovu premiesime, vyvaľkáme dva okrúhle pláty s priemerom 40 cm a oba rozdelíme na 8 rovnakých dielov. Vyvaľkáme do šírky a zrolujeme od širšieho okraja k hrotu. Plech potrieme maslom, položíme rožteky, prikryjeme a necháme kysnúť ďalších 30 minút. Pečieme pri 225 °C, na spodok rúry vložíme ohňovzdornú misu so studenou vodou. Rožteky potrieme 3 PL kondenzovaného mlieka, posypeme hrubou soľou a pečieme 30 minút. Po 10 minútach misu s vodou vyberieme a teplotu znížime na 200 °C. Rožteky po upečení necháme ešte 5 minút vo vypnutej rúre.


PŠENICA ŠPALDOVÁ

Tyčinky k nápojom - najemno pomelieme 200 g raže a 200 g špaldovej pšenice, pridáme 2 ČL rasce, soľ, 1 vrecka sušeného kvásku, 1 vrecka sušeného droždia a 1 PL trstinového cukru. Do múky vyhĺbime jamku, nalejeme 200 g vlažnej smotany, 4 PL slnečnicového oleja, 5 PL ovocného octu a vypracujeme cesto. Prikryjeme a necháme kysnúť 30 minút. Rozdelíme na 32 dielov, sformujeme guľôčky a vyšúľame 25 cm dlhé tyčinky. Prikryté dáme na 30 minút odležať. Tyčinky rozložíme na vymastený plech a pečieme 30 minút pri 200 °C dochrumkava. Upečené potrieme studenou vodou a necháme vychladnúť.

Müsli zo špaldovej pšenice s čučoriedkami - večer rozdrvíme 50 g špaldovej pšenice, namočíme do studenej vody a vložíme do chladničky. Ráno zmiešame s plnotučným jogurtom a 3 - 4 kvapkami nerafinovaného oleja. Pridáme 250 g čučoriedok a opatrne premiešame.


PŠENO

Pšeno na mexický spôsob - 200 g trikrát spareného pšena uvaríme v osolenej vode so štipkou zázvoru domäkka. Na oleji speníme pokrájanú cibuľu, vmiešame 6 pokrájaných paradajok, uvarené pšeno. Dusíme 15 minút, pred podávaním primiešame 5 strúčikov roztlačeného cesnaku. Na tanieri posypeme 50 g naklíčených slnečnicových semien a 50 g strúhaných mandlí.

Nákyp z prosa a zo zeleniny - ošúpeme a na malé kocky pokrájame 2 cibule. Roztopíme 1 PL margarínu, pridáme cibuľu, 150 g prosa a podusíme. Zalejeme 400 ml zeleninového vývaru, prikryjeme a proso necháme napučať na miernom ohni 15 minút. 100 g cukety umyjeme, očistíme, rozpolíme po dĺžke a pokrájame na plátky. Rúru vyhrejeme na 200 °C. Očistíme 600 g mrkvy a tiež pokrájame na plátky. Na panvici roztopíme 1 PL margarínu, pridáme mrkvu a dusíme na miernom ohni 5 minút. Podľa potreby môžeme trochu podliať vodou. Proso osolíme a okoreníme. Nákypovú formu vymastíme margarínom a naplníme prosom, primiešame cuketu a mrkvu. Rozšľaháme 2 vajcia a 250 ml mlieka, zmes osolíme, okoreníme, ochutíme postrúhaným muškátovým orieškom a zalejeme ňou nákyp. Nákyp pečieme na spodnej mriežke 25 minút. Na omáčku pripravíme 500 g rajčiakov, rozrežeme na osminky, zalejeme zeleninovým vývarom a krátko podusíme. Rozmixujeme a pretrieme cez jemné sito. Do omáčky zamiešame 1 PL pokrájanej pažítky, 1 PL posekanej petržlenovej vňate, roztlačený strúčik cesnaku a 100 g kyslej smotany. Omáčku osolíme, okoreníme a znova zohrejeme, ale neprevaríme. Nákyp podávame s rajčiakovou omáčkou.

Puding z prosa s čerstvými hruškami - zohrejeme olej a na miernom ohni 5 minút jemne pražíme 75 g prosa. Dávame pozor, aby neprihorelo. Prilejeme 450 ml mlieka, pridáme 50 g cukru, 25 g hrozienok a 1 PL mletej škorice. Privedieme do varu, prikryjeme a 20 minút povaríme. Občas zamiešame, aby sa nepripálilo. Keď je proso mäkké, necháme ho trochu ochladiť. Do studeného prosa primiešame žĺtok, z bielka ušľaháme sneh a jemne primiešame do zmesi. Olejom vymastíme hlbokú ohňovzdornú misu. Zmiešame 4 zrelé nakrájané hrušky, 25 g opražených mandľových vločiek a 25 g jemného hnedého cukru. Polovicu zmesi vložíme na dno formy. Prikryjeme vrstvou zmesi z prosa, na ňu vrstvíme hrušky a prikryjeme zvyšným prosom. Pečieme 40 minút pri teplote 180 °C, až je proso zlatohnedé a na dotyk pevné. Niekoľko minút necháme vo forme, potom vyklopíme. Puding ozdobíme plátkami hrušky, bobuľami hrozna a podávame teplý alebo studený.

Sladké raňajky - trikrát sparené pšeno prepláchneme studenou vodou, necháme odkvapkať a varíme v jeden a pol násobku osolenej vody alebo mlieka asi 20 minút. Pridáme trochu masla, hrozienka, čerstvé alebo sušené ovocie, kokos, škoricu..


PUKANCOVÁ KUKURICA

Pukance - na dno väčšej panvice nalejeme 2 PL rastlinného oleja a zohrejeme. Na horúci olej vysypeme 100 g kukurice a panvicu prikryjeme. Počas pukania občas potrasieme, aby sa pukance nepripálili.

 

RYŽA NATURAL DLHOZRNNÁ

Mandľovo-zeleninová paella - zohrejeme olej a 5 minút pražíme cibuľu a strúčik cesnaku. Pridáme 75 g celých ošúpaných mandlí a 175 g dlhozrnnej ryže a pražíme ešte 5 minút. Pridáme nakrájanú stopku zeleru, 250 g letnej zelenej zeleniny, zelenú papriku nakrájanú na plátky, rascu a 2 ČL čerstvého majoránu. Dusíme 5 minút. Primiešame 2 bobkové listy a 600 ml vriacej vody. Privedieme do varu, prikryjeme a mierne varíme 30 minút, až je ryža uvarená a voda vsiakne. Pridáme 1 PL sójovej omáčky alebo dochutíme soľou a mletým korením. Pridáme 1 PL citrónovej šťavy, vyberieme bobkový list a podávame.

Ostrá ryža s jemnou omáčkou - na miernom ohni zohrejeme olej a 10 minút jemne pražíme cibuľu. Pridáme nakrájanú zelenú papriku bez semien a 250 g dlhozrnnej hnedej ryže a pražíme 5 minút. Prilejeme 600 ml vody a primiešame 1 ČL čerstvého tymiánu a nastrúhanú kôru z jedného citróna. Privedieme do varu, prikryjeme a mierne varíme 30 minút alebo kým sa neuvarí ryža a voda vsiakne. Osolíme. Na rozpálenom oleji jemne pražíme 2 nakrájané póry a 50 g nesolených kešu orieškov, kým nezhnednú. Zmiešame 50 g mletých nesolených kešu orieškov so 150 ml vody a vylejeme na zmes póru. Jemne prihrejeme, ak treba, dolejeme trošku vody, aby vznikla hustá omáčka. Pridáme 1 PL sójovej omáčky a dochutíme. Ryžu podávame horúcu, preliatu pórovou omáčkou s orieškami kešu.


RYŽA NATURAL GUĽATÁ

Ryžový šalát so salámou a zeleninou - umyjeme a v 40 ml zeleninového bujónu uvaríme 200 g guľatej ryže natural. Keď vychladne, pridáme k nej 150 g šunkovej salámy nakrájanej na drobné kocky, 200 g sterilizovaných nakrájaných šampiňónov, 2 červené papriky nakrájané na rezance, 100 g sterilizovaného hrášku a 3 nakrájané paradajky. Vymiešame 150 g ochutenej majonézy, soľ a citrónovú šťavu, vlejeme do šalátu a zľahka premiešame. Posypeme petržlenovou vňaťou.

Šalát z divorastúcich liečivých rastlín s ryžou natural - ryžu premyjeme, 10 minút povaríme a 20 minút necháme dojsť pod pokrievkou. V záhrade alebo na miestach, ktoré sú chránené pred znečistením, natrháme rôzne druhy liečivých rastlín - listy púpavy, žihľavy, medovky, skorocelu, lobody, zádušníka, ochutíme pažítkou, cibuľkou, cesnakom (aj listami). Všetky byliny nadrobno pokrájame a zmiešame s ryžou, pridáme 1 PL panenského oleja. Do šalátu môžeme ešte pridať uvarené čerstvé alebo sušené huby.

 

QUINOA

Quinoa so šampiňónmi a kukuricou - na horúcom oleji opražíme 1 nadrobno nakrájanú šalotku. Pridáme 2 prelisované strúčiky cesnaku, 1 stonku tymiánu, za hrsť nakrájaných šampiňónov a 1 PL masla. Pridáme 1 hrnček quinoy a asi po 2 minútach prilejeme 2 hrnčeky horúceho zeleninového vývaru. Dusíme na miernom ohni a po 10 minútach pridáme kukuricu. Keď je quinoa hotová, pridáme ešte 2 PL masla a odstavíme.

 

Čokoládový koláč z quinoy - 500 g quinoy vo väčšom hrnci zalejeme 1 l sójového mlieka a so strukom vanilky varíme 5 minút. Pridáme 2 KL mletej škorice, 100 g rozlámanej horkej čokolády, 2 PL kakaa, 50 ml agávového sirupu a stále miešame. Vznikne hustá hmota. Vyberieme vanilkový struk a do vychladnutej kaše vmiešame sneh z 3 bielkov. Formu na pečenie vymastíme a pečieme pri teplote 160 °C asi 20 minút. Ešte teplý koláč potreieme džemom a posypeme posekanými orechami.