2015_06_16_14_58_42.png

SME TU PRE VÁS OD ROKU 1990

AJ VĎAKA VÁM

2015_06_16_14_57_20.png

Mlynské produkty

KUKURIČNÁ KRUPICA

Kukuričné mafiny - na 10 kusov: formičky vymastíme maslom a vysypeme strúhankou. Do varu privedieme 250 ml mlieka. 220 g kukuričnej krupice zalejeme vriacim mliekom, prikryjeme a necháme 10 minút napučať. Zmiešame 50 g pšeničnej múky s 2 ČL prášku do pečiva, soľou, 1 ČL pomletého anízu, 1 PL cukru a pridáme do kukuričnej krupice. Vymiešame 50 g mäkkého masla a 2 vajcia. Pečieme 30 minút pri 200 °C. Mafiny sú najchutnejšie horúce a omaslované.

Rezy z kukuričnej krupice - očistíme cibuľu a 2 strúčiky cesnaku, cibuľu nadrobno pokrájame. Rozohrejeme 1 PL olivového oleja, speníme na ňom cibuľu, pridáme prelisovaný cesnak a všetko dozlatista opečieme. Zalejeme 1 l hovädzieho vývaru, prisypeme 250 g kukuričnej krupice a za stáleho miešania varíme 30 minút na miernom ohni na kašu. Koláčovú formu s priemerom 26 cm potrieme maslom. Pokrájame petržlenovú vňať a zamiešame do krupičnej kaše. Nalejeme do formy a pečieme 30 minút pri 200°C dozlatista.


KUS - KUS

Dusený kus-kus ochutený rascou a feniklovými semiačkami - do 425 ml vývaru alebo vody pridáme 1 PL rasce, 1 PL feniklových semiačok, soľ, čierne korenie a necháme zovrieť. Týmto vriacim roztokom zalejeme 250 g kus-kusu, pomiešame a necháme 15 minút postáť. Potom ho vložíme do pekáča jemne potretého maslom a zakryjeme alobalom tiež rozotreným maslom. Rúru vyhrejeme na 150°C a pečieme 10-15 minút (tak sa kus-kus jemne udusí).

Pikantný kus-kus - necháme zovrieť 425 ml vývaru alebo vody. V hrnci s hrubým dnom pomaly opražíme stredne veľkú, nadrobno nakrájanú šalotku alebo cibuľu na 1 PL olivového oleja s polovicou masla, tak, aby nestmavla. V mažiari rozdrvíme 1 ČL rasce, 1 ČL feniklových semiačok, 1 ČL koriandrových semiačok, malú chilli papričku a soľ. K cibuli pridáme korenie, bobkový list a strúčik nadrobno nakrájaného cesnaku a pokračujeme v pražení - zmes by sa mala podobať lekváru, ale nesmie prihorieť ani zhnednúť. Potom pridáme 1 PL červeného vínneho octu a 1 ČL cukru a rozpustíme ho na sirup. Pridáme 250 g kus-kusu a občas premiešame. Na zjemnenie pridáme zvyšok trošku masla.


PŠENIČNÉ KLÍČKY

Sladké pečivo so pšeničnými klíčkami - najemno pomelieme 800 g pšenice a zmiešame so 60 g hladkej sójovej múky a 100 g pšeničných klíčkov. V strede múky vyhĺbime jamku, rozdrobíme do nej 2 kocky droždia, posypeme 4 PL trstinového cukru. Počkáme 4 minúty, kým sa droždie rozpustí. Zmiešame ho so 400 ml vlažného mlieka a trochou múky. Misu prikryjeme a kvások necháme pracovať 30 minút. Vmiešame soľ, 100 ml šľahačkovej smotany a dôkladne vymiesime s múkou. Opäť prikryjeme a necháme hodinu kysnúť. V teplej vode umyjeme 100 g hrozienok. Cesto znovu vymiesime a pridáme hrozienka. Podľa potreby pridáme trochu múky alebo mlieka. Cesto rozdelíme na 6 dielov a každý z nich na 4 časti. Vytvarujeme pletence, slimáky a potrieme mliekom. Pečieme 20 minút pri 200 °C. Potom každý kus potrieme studenou vodou a necháme vychladnúť.


PŠENIČNÉ OTRUBY

Klasické müsli vhodné pri oddelenej strave - večer namočíme 1 PL ľanového semena do 2 PL studenej vody a odložíme do chladničky. Ráno semiačka vysypeme do misy, pridáme plnotučný jogurt, 1 PL pšeničných otrúb a 2 ČL kvalitného oleja. Nahrubo nastrúhame sladké jablko, pridáme do masy a zamiešame. Jeme kávovou lyžičkou, každý kúsok dôkladne požujeme.

Hruškové müsli - večer namočíme 1 PL ľanového semena do 2 PL studenej vody a vložíme do chladničky. Na teflónovej panvici popražíme 1 ČL píniových jadierok. Pridáme 1 plnotučný jogurt, 1 PL pšeničných otrúb a 2 - 4 kvapky nerafinovaného oleja. Umyjeme hrušku, nelúpeme, iba nakrájame na väčšie kusy alebo nahrubo nastrúhame, pridáme do müsli a premiešame. Nakoniec posypeme mierne ochladenými píniovými jadierkami.


PŠENIČNÉ VLOČKY

Pagáčiky zo pšeničných vločiek - zmiešame 2 PL hladkej múky špeciál, 400 g pšeničných vločiek, 200 g práškového alebo krupicového cukru, 250 g roztopenej Hery, 2 - 3 vajcia, podľa chuti hrsť strúhaného kokosu, hrozienka, rozsekanú čokoládu a rozsekané orechy. Vyformujeme pagáčiky, pečieme 20 minút pri 150°C.

Pyré zo pšeničných vločiek - do nádoby vymastenej olejom striedavo ukladáme vrstvy 400 g namočených a scedených pšeničných vločiek, 4 strúhané mrkvy, strúhaný kaleráb, posekanú cibuľu, 5 strúčikov cesnaku, 50 g sterilizovaného hrášku, 1 ČL ľanových semien a trochu majoránky. Jednotlivé vrstvy osolíme a pokvapkáme olejom. Zapekáme v trúbe 45 minút. Ozdobíme koliečkami uhorky a rajčín a posypeme nadrobno pokrájanou pažítkou.


RAŽNÉ VLOČKY

Smotanová trojobilná kaša - do varu privedieme 1 šálku nízkotučného sójového mlieka spolu s bobkovým listom. Znížime teplotu a 2 minúty povaríme. Bobkový list vyberieme a pridáme 1/3 šálky ovsených vločiek, 1/3 šálky pšeničných vločiek, 1/3 šálky ražných vločiek, 1 ČL mletej škorice a 1/3 šálky hrozienok. Varíme pri miernej teplote 5 minút, kým mlieko nevsiakne. Podáva sa teplé s vmiešanou 1/3 šálky vanilkového, jahodového alebo sójového jogurtu.

Vločková pomazánka - rozmixujeme 200 g naklíčeného obilia, 100 ml slnečnicového oleja, hrsť ražných vločiek a 50 g namočených hrozienok.

 

POHÁNKOVÉ VLOČKY BEZLEPKOVÉ

Polievka z pohánkových vločiek - do studenej vody dáme variť 80 g pohánkových vločiek, osobitne uvaríme na kocky pokrájanú mrkvu, petržlen, kúsok zeleru. Zmiešame, pridáme vo vode rozhabarkované 2 PL sójovej múky a chvíľu povaríme. Pred podávaním pridáme posekanú petržlenovú vňať.

Vločkové tyčinky - na 24 tyčiniek: na panvici zmiešame 125 g masla, 90 g zlatého sirupu, 90 g prírodného trstinového cukru a mierne zohrievame, aby sa prísady spojili a rozpustili. Primiešame 250 g pohánkových vločiek a dôkladne premiešame. Cesto rozotrieme do vymasteného pekáča alebo formy a povrch vyhladíme. Pečieme 30 minút pri 180 °C. Necháme 5 minút vychladnúť a potom pokrájame na 24 tyčiniek. Keď vychladnú úplne, prekrojíme ich na ešte kratšie a vyberieme z pekáča.


RYŽOVÉ VLOČKY BEZLEPKOVÉ

Omáčka z ryžových vločiek - 200 g ryžových vločiek varíme, kým sa nerozvaria. Scedíme, pridáme jogurt, soľ, 4 roztlačené strúčiky cesnaku, 1 ČL mletej červenej papriky.

Bylinkové pagáčiky (scones) - na 12 kusov: opláchneme 6 PL zmesi čerstvých byliniek (žerucha, majorán, medovka...), nadrobno pokrájame. Zmiešame 200 g pšeničnej múky, 30 g ryžových vločiek, 20 g pšeničných vločiek, 1 ČL prášku do pečiva, soľ a korenie. Do múky po kúskoch pridáme 50 g masla. Pridáme 5 PL kyslej smotany a bylinky, dobre vymiesime. Vyvaľkáme na plát hrubý 2 cm. Vykrojíme kolieska s priemerom 7 cm a uložíme na plech. Rozhabarkujeme vajce, pagáčiky ním potrieme a pečieme asi 15 minút dozlata.


SÓJOVÉ VLOČKY

Jednoduchý nákyp - osolíme 1 l mlieka, privedieme do varu, prisypeme 120 g sójových vločiek a uvaríme kašu. 30 g masla vymiešame s cukrom a 3 žĺtkami do peny a pridáme do vychladnutej kaše. Zľahka vmiešame sneh z 3 bielkov a nákyp dáme piecť na 45 minút. Podávame s ovocím alebo sirupom.

Keksy zo sójových vločiek - na oleji rozpustíme 1 PL masla a opražíme na ňom 200 g sójových vločiek. Vychladnuté vložíme do vrecka a valčekom rozdrvíme. Vymiešame 2 vajcia so 100 g práškového cukru a vanilkovým cukrom, pridáme 70 g hladkej múky a prášok do pečiva, opražené sójové vločky, 30 g posekanej čokolády a vypracujeme cesto. Uložíme ho do mikroténového vrecka, na hodinu dáme do chladničky. Tvarujeme asi 0,5 cm kolieska, uložíme na pomastený a múkou vysypaný plech a upečieme.

 

Obilniny

OVOS NAHÝ

Palacinky z ovsených vločiek - do 1 l horúceho sójového mlieka nasypeme 6 PL ovsených vločiek a necháme asi 30 minút stáť. Primiešame 1 1 PL kryštálového cukru, 3 PL sójovej múky, 3 PL niektorej celozrnnej múky, 2 vajcia a soľ. Pečieme na oleji a plníme podusenými jabĺčkami (4 jablká, 1 PL kryštálového cukru, škorica).

Vločkové toliare - na 20 koláčikov: zmiešame 300 g jemných ovsených vločiek, 200 g múky, 2 ČL prášku do pečiva, 50 g mletých mandlí, 200 g cukru, 3 ČL kakaa, vajce, žĺtok, 100 g repkového sirupu a 150 g pokrájaného masla. 50 g celozrnných ovsených vločiek osmažíme dosvetla na masle. Z 3 bielkov a soli ušľaháme tuhý sneh, pridáme 125 g cukru a vanilkový cukor. 150 g hrozienok opláchneme vo vode, osušíme a zmiešame s opraženými vločkami. Pridáme aj zvyšné vločky a zamiešame do snehu na plnku. Cesto rozvaľkáme na 5 mm, vykrajujeme 40 koliesok s priemerom 6 cm. Na 20 koliesok rozdelíme plnku, prikryjeme ďalším kolieskom a pečieme 20 minút na pomastenom plechu pri teplote 180 °C. Vločkové toliare môžeme uschovávať 2 týždne v zatvorenej dóze.


POHÁNKA LÚPANÁ

Pohánka na sedliacky spôsob - uvaríme 2 zemiaky v šupke, ošúpeme a pokrájame na kocky. Na panvici rozpálime 2 PL panenského oleja a opražíme pokrájanú cibuľu, 2 - 3 pokrájané strúčiky cesnaku a ochutíme oreganom. Umyjeme, preberieme 1 1 šálky lúpanej pohánky a zamiešame do opraženej cibule. Na miernom ohni miešame 3 - 4 minúty a potom pohánku zalejeme 2 šálkami vriacej vody. Zakryjeme a varíme 20 minút, kým sa voda nevsiakne a pohánka nezmäkne. Pridáme uvarené zemiaky, zmiešame a podávame s omáčkou pripravenou zo zmesi 1,5 KL ďumbiera, 1 PL panenského oleja, 1 strúčika prelisovaného cesnaku, 2 PL sójovej omáčky a 1 1 šálky vody, ktorú zahustíme povarením s trochou pšeničného škrobu. Podávame s hlávkovým šalátom.

Celozrnná roláda s pohánkovou plnkou - zo 4 bielkov a 4 PL hnedého cukru ušľaháme tuhý sneh, vmiešame 4 žĺtky a 6 PL zmiešanej celozrnnej múky (pšeničná, grahamová), nalejeme na plech s papierom na pečenie, pečieme 8 minút. Plnka: uvaríme 100 g pohánky v 300 ml vody. V 250 ml vody uvaríme hustý vanilkový alebo orieškový puding a vmiešame želatínu namočenú v troche studenej vody. Zmiešame s vanilkovým cukrom, 100 g pohánky, balíčkom kandizovaného ovocia a po vychladnutí potrieme plát, zrolujeme a krájame.


PROSO

Môžete naklíčovať alebo z neho pripraviť kvalitnú múku


PŠENICA POTRAVINÁRSKA

Pšeničný nákyp s mandarinkovou omáčkou - do varu privedieme 750 ml mlieka, pričom ho stále miešame. Do vriaceho pomaly vsypeme 150 g pšeničnej krupice a za stáleho miešania varíme na miernom ohni 10 minút. Žĺtky z 3 vajec oddelíme od bielkov. 40 g masla, žĺtky a 100 g cukru vymiešame do peny, rúru vyhrejeme na 200 °C. Krupicovú kašu zmiešame s 5 PL pomletých lieskových orieškov, 3 PL strúhanky, s postrúhanou kôrou z 1 citróna a so žĺtkovým krémom. Nakoniec trocha osolíme. Z bielkov ušľaháme tuhý sneh a opatrne zamiešame do krupicovej zmesi. Veľkú nákypovú formu vymastíme margarínom, vysypeme trochou pomletých orieškov, naplníme krupicovou zmesou a pečieme 60 minút. Olúpeme, na mesiačiky rozoberieme a na malé kúsky pokrájame 6 mandarinok. 300 ml pomarančovej šťavy a 2 PL cukru privedieme do varu. 2 ČL solamylu vymiešame s trochou vody, opatrne zamiešame do pomarančovej šťavy a varíme, až kým omáčka nezhustne. Nakoniec do nej zamiešame kusy mandarinok. Nákyp podávame teplý.

Pšeničné rožteky - na 16 kusov: zmiešame kocku droždia s 100 ml vlažnej vody, prikryjeme a kvások necháme pracovať. Zmiešame 200 g pšeničnej celozrnnej múky a 600 g pšeničnej múky s 2 ČL soli, pridáme utvorený kvások, 400 ml vody a dôkladne premiesime. Prikryté cesto necháme hodinu kysnúť. Znovu premiesime, vyvaľkáme dva okrúhle pláty s priemerom 40 cm a oba rozdelíme na 8 rovnakých dielov. Vyvaľkáme do šírky a zrolujeme od širšieho okraja k hrotu. Plech potrieme maslom, položíme rožteky, prikryjeme a necháme kysnúť ďalších 30 minút. Pečieme pri 225 °C, na spodok rúry vložíme ohňovzdornú misu so studenou vodou. Rožteky potrieme 3 PL kondenzovaného mlieka, posypeme hrubou soľou a pečieme 30 minút. Po 10 minútach misu s vodou vyberieme a teplotu znížime na 200 °C. Rožteky po upečení necháme ešte 5 minút vo vypnutej rúre.


PŠENICA ŠPALDOVÁ

Tyčinky k nápoju - najemno pomelieme 200 g raže a 200 g špaldovej pšenice, pridáme 2 ČL rasce, soľ, 1 vrecka sušeného kvásku, 1 vrecka sušeného droždia a 1 PL trstinového cukru. Do múky vyhĺbime jamku, nalejeme 200 g vlažnej smotany, 4 PL slnečnicového oleja, 5 PL ovocného octu a vypracujeme cesto. Prikryjeme a necháme kysnúť 30 minút. Rozdelíme na 32 dielov, sformujeme guľôčky a vyšúľame 25 cm dlhé tyčinky. Prikryté dáme na 30 minút odležať. Tyčinky rozložíme na vymastený plech a pečieme 30 minút pri 200 °C dochrumkava. Upečené potrieme studenou vodou a necháme vychladnúť.

Müsli zo špaldovej pšenice s čučoriedkami - večer rozdrvíme 50 g špaldovej pšenice, namočíme do studenej vody a vložíme do chladničky. Ráno zmiešame s plnotučným jogurtom a 3 - 4 kvapkami nerafinovaného oleja. Pridáme 250 g čučoriedok a opatrne premiešame.


PŠENO

Pšeno na mexický spôsob - 200 g trikrát spareného pšena uvaríme v osolenej vode so štipkou zázvoru domäkka. Na oleji speníme pokrájanú cibuľu, vmiešame 6 pokrájaných paradajok, uvarené pšeno. Dusíme 15 minút, pred podávaním primiešame 5 strúčikov roztlačeného cesnaku. Na tanieri posypeme 50 g naklíčených slnečnicových semien a 50 g strúhaných mandlí.

Pšeno so syrom - 400 g pšena trikrát sparíme a dáme variť do 1,5 l osolenej vriacej vody. Varíme 10 minút. Na 2 PL panenského oleja speníme pokrájanú cibuľu a vmiešame do uvareného pšena. Posypeme strúhaným syrom a jemne pokvapkáme olejom.

Nákyp z prosa a zo zeleniny - ošúpeme a na malé kocky pokrájame 2 cibule. Roztopíme 1 PL margarínu, pridáme cibuľu, 150 g prosa a podusíme. Zalejeme 400 ml zeleninového vývaru, prikryjeme a proso necháme napučať na miernom ohni 15 minút. 100 g cukety umyjeme, očistíme, rozpolíme po dĺžke a pokrájame na plátky. Rúru vyhrejeme na 200 °C. Očistíme 600 g mrkvy a tiež pokrájame na plátky. Na panvici roztopíme 1 PL margarínu, pridáme mrkvu a dusíme na miernom ohni 5 minút. Podľa potreby môžeme trochu podliať vodou. Proso osolíme a okoreníme. Nákypovú formu vymastíme margarínom a naplníme prosom, primiešame cuketu a mrkvu. Rozšľaháme 2 vajcia a 250 ml mlieka, zmes osolíme, okoreníme, ochutíme postrúhaným muškátovým orieškom a zalejeme ňou nákyp. Nákyp pečieme na spodnej mriežke 25 minút. Na omáčku pripravíme 500 g rajčiakov, rozrežeme na osminky, zalejeme zeleninovým vývarom a krátko podusíme. Rozmixujeme a pretrieme cez jemné sito. Do omáčky zamiešame 1 PL pokrájanej pažítky, 1 PL posekanej petržlenovej vňate, roztlačený strúčik cesnaku a 100 g kyslej smotany. Omáčku osolíme, okoreníme a znova zohrejeme, ale neprevaríme. Nákyp podávame s rajčiakovou omáčkou.

Puding z prosa s čerstvými hruškami - zohrejeme olej a na miernom ohni 5 minút jemne pražíme 75 g prosa. Dávame pozor, aby neprihorelo. Prilejeme 450 ml mlieka, pridáme 50 g cukru, 25 g hrozienok a 1 PL mletej škorice. Privedieme do varu, prikryjeme a 20 minút povaríme. Občas zamiešame, aby sa nepripálilo. Keď je proso mäkké, necháme ho trochu ochladiť. Do studeného prosa primiešame žĺtok, z bielka ušľaháme sneh a jemne primiešame do zmesi. Olejom vymastíme hlbokú ohňovzdornú misu. Zmiešame 4 zrelé nakrájané hrušky, 25 g opražených mandľových vločiek a 25 g jemného hnedého cukru. Polovicu zmesi vložíme na dno formy. Prikryjeme vrstvou zmesi z prosa, na ňu vrstvíme hrušky a prikryjeme zvyšným prosom. Pečieme 40 minút pri teplote 180 °C, až je proso zlatohnedé a na dotyk pevné. Niekoľko minút necháme vo forme, potom vyklopíme. Puding ozdobíme plátkami hrušky, bobuľami hrozna a podávame teplý alebo studený.


PUKANCOVÁ KUKURICA

Pukance - na dno väčšej panvice nalejeme 2 PL rastlinného oleja a zohrejeme. Na horúci olej vysypeme 100 g kukurice a panvicu prikryjeme. Počas pukania občas potrasieme, aby sa pukance nepripálili.

 

RYŽA NATURAL DLHOZRNNÁ

Mandľovo-zeleninová paella - zohrejeme olej a 5 minút pražíme cibuľu a strúčik cesnaku. Pridáme 75 g celých ošúpaných mandlí a 175 g dlhozrnnej ryže a pražíme ešte 5 minút. Pridáme nakrájanú stopku zeleru, 250 g letnej zelenej zeleniny, zelenú papriku nakrájanú na plátky, rascu a 2 ČL čerstvého majoránu. Dusíme 5 minút. Primiešame 2 bobkové listy a 600 ml vriacej vody. Privedieme do varu, prikryjeme a mierne varíme 30 minút, až je ryža uvarená a voda vsiakne. Pridáme 1 PL sójovej omáčky alebo dochutíme soľou a mletým korením. Pridáme 1 PL citrónovej šťavy, vyberieme bobkový list a podávame.

Ostrá ryža s jemnou omáčkou - na miernom ohni zohrejeme olej a 10 minút jemne pražíme cibuľu. Pridáme nakrájanú zelenú papriku bez semien a 250 g dlhozrnnej hnedej ryže a pražíme 5 minút. Prilejeme 600 ml vody a primiešame 1 ČL čerstvého tymiánu a nastrúhanú kôru z jedného citróna. Privedieme do varu, prikryjeme a mierne varíme 30 minút alebo kým sa neuvarí ryža a voda vsiakne. Osolíme. Na rozpálenom oleji jemne pražíme 2 nakrájané póry a 50 g nesolených kešu orieškov, kým nezhnednú. Zmiešame 50 g mletých nesolených kešu orieškov so 150 ml vody a vylejeme na zmes póru. Jemne prihrejeme, ak treba, dolejeme trošku vody, aby vznikla hustá omáčka. Pridáme 1 PL sójovej omáčky a dochutíme. Ryžu podávame horúcu, preliatu pórovou omáčkou s orieškami kešu.


RYŽA NATURAL GUĽATÁ

Ryžový šalát so salámou a zeleninou - umyjeme a v 40 ml zeleninového bujónu uvaríme 200 g guľatej ryže natural. Keď vychladne, pridáme k nej 150 g šunkovej salámy nakrájanej na drobné kocky, 200 g sterilizovaných nakrájaných šampiňónov, 2 červené papriky nakrájané na rezance, 100 g sterilizovaného hrášku a 3 nakrájané paradajky. Vymiešame 150 g ochutenej majonézy, soľ a citrónovú šťavu, vlejeme do šalátu a zľahka premiešame. Posypeme petržlenovou vňaťou.

Šalát z divorastúcich liečivých rastlín s ryžou natural - ryžu premyjeme, 10 minút povaríme a 20 minút necháme dojsť pod pokrievkou. V záhrade alebo na miestach, ktoré sú chránené pred znečistením, natrháme rôzne druhy liečivých rastlín - listy púpavy, žihľavy, medovky, skorocelu, lobody, zádušníka, ochutíme pažítkou, cibuľkou, cesnakom (aj listami). Všetky byliny nadrobno pokrájame a zmiešame s ryžou, pridáme 1 PL panenského oleja. Do šalátu môžeme ešte pridať uvarené čerstvé alebo sušené huby.

 

QUINOA

Quinoa so šampiňónmi a kukuricou - na horúcom oleji opražíme 1 nadrobno nakrájanú šalotku. Pridáme 2 prelisované strúčiky cesnaku, 1 stonku tymiánu, za hrsť nakrájaných šampiňónov a 1 PL masla. Pridáme 1 hrnček quinoy a asi po 2 minútach prilejeme 2 hrnčeky horúceho zeleninového vývaru. Dusíme na miernom ohni a po 10 minútach pridáme kukuricu. Keď je quinoa hotová, pridáme ešte 2 PL masla a odstavíme.

 

Čokoládový koláč z quinoy - 500 g quinoy vo väčšom hrnci zalejeme 1 l sójového mlieka a so strukom vanilky varíme 5 minút. Pridáme 2 KL mletej škorice, 100 g rozlámanej horkej čokolády, 2 PL kakaa, 50 ml agávového sirupu a stále miešame. Vznikne hustá hmota. Vyberieme vanilkový struk a do vychladnutej kaše vmiešame sneh z 3 bielkov. Formu na pečenie vymastíme a pečieme pri teplote 160 °C asi 20 minút. Ešte teplý koláč potreieme džemom a posypeme posekanými orechami.

Olejniny

CHIA

Ryžovo-banánový nákyp - 2 PL chia semienok namočíme vo vode na 10 minút a 1 hrsť goji na pol hodinu. 1 hrnček ryže zalejeme 2 hrnčekmi vody a varíme. Do ryže dáme chia semienka, goji, 2 ks banánov nakrájaných na kocky a 1 vajce. Vylejeme do silikónovej formy a pečieme 20 - 25 minút pri 200 °C.

Chia krekry - zmiešame 1 hrnček chia semienok, 1 hrnček slnečnicových lúpaných semienok, 1 hrnček tekvicových semienok, 1 hrnček sézamových smeienok. Zvlášť zmiešame 2 hrnčeky vody, 1 prelisovaný strúčik cesnaku, 1 PL nastrúhanej cibule. Necháme stáť asi 30 minút. Rozotrieme na papier na pečenie asi na 3-4 mm. Pečieme 30 - 40 minút.

KONOPNÉ  SEMENO  LÚPANÉ

Konopný humus - zmiešame a rozmixujeme 3 PL konopných semiačok, 1 1/2 hrnčeka uvareného cíceru, 2 ČL tahini, 2 PL konopného oleja, 2 PL citrónovej šťavy, 1 - 2 strúčiky cesnaku, soľ, štipku čierneho korenia a mletej rasce.

Konopné guličky - zmixujeme slnečnicové jadierka lúpané s vlašskými orechami, v druhej miske vopred namočené goji a sušené hrozienka s trochou vody. Zmiešame so slnečnicou. Pridáme konope, kakao, ovsené vločky, príp. pšeničné otruby na zahustenie. Odložíme do chladničky na 1 hodinu. Guličky obalíme v kokose.

SEMENO TEKVICE BEZ ŠUPIEK

Karbonátky z miešaných semienok - dôkladne zomelieme 50 g tekvicových semien, 50 g slnečnicových semien a 50 g sezamových semien. Pridáme 2 stopky zeleru, čierne korenie, 4 ČL citrónovej šťavy, 1 ČL sójovej omáčky a podľa chuti dokoreníme. Zmes mixujeme a vyformujeme do tvaru karbonátok, obalíme v petržlenovej vnati. Podávame so šalátom, kôprom a uhorkou.

Chlebíček s tekvicovými jadierkami - na teflónovej panvici opražíme 1 PL tekvicových jadierok a necháme vychladnúť. Chlieb potrieme maslom a posypeme vychladnutými tekvicovými jadierkami.



SEMENO ĽANU

Dezert z ľanových semien - pomelieme 50 g ľanu, 50 g maku a 50 g lieskových orieškov. Zmiešame so 100 g Glukopuru alebo s medom. Dáme ochladiť do chladničky.

Jahodové müsli s čerstvým syrom - večer namočíme 1 PL ľanového semena a odložíme do chladničky. Na druhý deň prichystáme 150 g tvrdého čerstvého syra, umyjeme 250 g jahôd a necháme odkvapkať. Jahody rozrežeme napoly a spolu s ľanom, 1 PL pšeničných otrúb a 3 - 4 kvapkami nerafinovaného oleja pridáme k syru.



SEMENO MAKU MODREJ FARBY

Zemiakové lokše s makom - uvaríme 800 g zemiakov, prelisujeme, zmiešame so 400 g celozrnnej múky, soľou, 1 PL slnečnicového oleja a vypracujeme cesto. Formujeme do valčeka a nakrájame na malé kúsky, ktoré rozvaľkáme na 2 mm. Lokše pečieme nasucho na teflónovej panvici alebo platničke. Natierame makom (100 g) zmiešaným so 100 g medu. Stočíme a podávame teplé.

Rakúska maková torta - vymiešame 150 g masla s 50 g cukru. Pridáme 6 žĺtkov, 1 balíčka prášku do pečiva, 150 g pomletého maku, 70 g pomletých mandlí a 2 balíčky vanilkového cukru. V druhej nádobe vyšľaháme sneh zo 6 bielkov s 50 g cukru. Spolu zľahka zmiešame a dáme do vymastenej tortovej formy. Pečieme 45 minút pri 150°C. Upečenú tortu potrieme 3 ČL marmelády, v ktorej sme rozmiešali 1 ČL rumu. Po vychladnutí polejeme čokoládovou polevou.


SÉZAM LÚPANÝ

Buchty z miešaných semienok - zmiešame 125 g hladkej celozrnnej múky, 75 g múky granary, 1 1 čajovej lyžičky kypriaceho prášku, 1 čajovej lyžičky soli, 25 g slnečnicových a 25 g sezamových semienok. Vyšľaháme 2 vajcia, pridáme 150 ml mlieka, 1 PL sladového extraktu a 40 g hnedého cukru. Tekutinu nalejeme na múku a dôkladne premiešame. Zmes by mala vyzerať ako polohusté cesto. Pečieme 25 minút pri 200 °C, podávame teplé.

Sezamová nátierka - 6 PL sezamových semien pomelieme na mlynčeku na mak, pridáme 3 PL sušeného droždia Tebi, 1 ČL šťavy z citróna, strúčik roztlačeného cesnaku a 2 PL oleja. Osolíme a zalejeme trochou vody. Nátierku používame na celozrnný chlieb alebo pečivo.



SÉZAM NELÚPANÝ

Plnené sezamové palacinky - vymiešame cesto z 200 g jemne mletej celozrnnej pšeničnej múky alebo triticale, 520 ml vody, 6 PL sladkej smotany a 2 žĺtok. Pridáme trochu soli a 15 minút necháme odležať. V malej panvici s priemerom 20 cm rozpustíme 2 PL masla, vlejeme do nej tretinu cesta, rovnomerne rozdelíme a ihneď posypeme 2 ČL sezamových semiačok. Palacinku otočíme. Na plnku pomiešame 300 g tvarohu so 4 PL medu alebo s čučoriedkami. Palacinky potrieme, stočíme a ešte horúce podávame.

Sezamová griláž - za stáleho miešania varíme 4 minúty 200 g medu, 2 PL masla, 1 ČL vanilky a 1 ČL škorice, až je hmota krémová. Prisypeme 150 g nelúpaného sezamu a necháme skaramelizovať na 4 minúty. Stále miešame, až kým zmes nemá červenohnedú farbu. Zložíme z ohňa a stále miešame, aby pena klesla. Vyformujeme guľôčky a vložíme do papierových košíčkov.



SÉZAM NELÚPANÝ ČIERNY

Celozrnné žemle so sezamovým tvarohom - 4 celozrnné žemle rozpolíme a polovičky toastujeme. Medzitým pomiešame 240 g tvarohu s bylinkovou soľou a potrieme ním polovičky. Krátko opražíme 2 ČL sezamu čierneho v teflónovej panvici bez tuku a nasypeme ho na tvaroh.

Sezamový dezert - 100 g sezamového čierneho semena, 50 g ľanového semena a 10 g pravej vanilky pomelieme a zmiešame so 100 g medu a so 100 g naklíčených slnečnicových semien. Dáme stuhnúť do chladničky.



SLNEČNICA LÚPANÁ

Sedliacka polievka so slnečnicovými semienkami - zohrejeme slnečnicový olej a opražíme cibuľu, 50 g nakrájaného paštrnáka a bobkový list, až cibuľa zmäkne. Primiešame 175 g malých karfiolových ružičiek a 150 g posekanej strukovej fazule a 5 minút povaríme. Primiešame 250 g červenej šošovice, 1 l ľahkého vývaru, rozmarín, posekanú petržlenovú vňať a 15 minút varíme. Polievku dôkladne miešame a 20 minút varíme. Vsypeme 50 g slnečnicových semienok a 10 minút povaríme. Bobkový list vyberieme, podľa chuti okoreníme.

Šalát z čínskej kapusty s praženými slnečnicovými semienkami - z 1 KL nerafinovaného slnečnicového oleja, 2 PL vody, 1 KL cmaru, 1 KL bylinkovej soli a pár kvapiek tekutého oleja pripravíme zálievku. Na miernom ohni na teflónovej panvici opražíme 2 PL slnečnicových semienok. Očistíme 100 g čínskej kapusty, nakrájame na malé kúsky a pridáme so slnečnicovými semenami do zálievky.

 

Strukoviny

BÔB

Šalát z bôbu, špargle a fazuľových strukov s horčicovým dressingom - potrebujeme rovnaké množstvo bôbu, špargle a zelenej fazuľky. (Menšie bôby sa dajú jesť surové, väčšie treba jemne blanšírovať a poprípade odstrániť od šupy.) Očistíme špargľu a fazuľové struky. Uvaríme ich, kým nezmäknú. Šalát polejeme horčicovým dressingom, najlepšie, kým sú špargľa a fazuľka horúce.

Ravioli s bôbom, mätou a ricottou - 100 g ošúpaného bôbu roztlačíme alebo posekáme najemno, zmiešame so 100 g ošúpaného celého bôbu a hrsťou potrhanej a posekanej mäty, 1 PL olivového oleja a 150 g syra ricotta. Zľahka premiešame vidličkou, pridáme hrsť strúhaného parmezánu, šťavu z citróna a dochutíme soľou a mletým korením. Podávame s uvarenými raviolami.



CÍCER

Cícerová polievka so zeleninou - 200 g umytého cícera zalejeme vodou, osolíme a necháme cez noc napučať. Na druhý deň vodu zlejeme, cícer opláchneme a varíme v čerstvej vode. Na kolieska nakrájaných 60 g koreňovej zeleniny udusíme na tuku a pridáme do polievky. Vo výpeku zo zeleniny pripravíme zápražku, ktorú rozriedime vývarom, povaríme, dobre rozšľaháme a pridáme k polievke. Podávame s opraženými kolieskami rožka.

Sicílska cícerová pochúťka - 500 g namočeného cíceru varíme na druhý deň v tej istej vode. Ak je vody málo, pridáme toľko, aby bol cícer zaliaty. Osolíme a varíme na miernom ohni. Na panvici opražíme najemno pokrájanú cibuľu na olivovom oleji, pridáme olúpané, zrniek zbavené a nakrájané 3 rajčiny, trochu rozmarínu, práškové chilli korenie, čierne korenie a soľ. Niekoľko minút povaríme, pridáme cícer aj s vodou, v ktorej sa varil. Necháme zovrieť a dochutíme.

 

FAZUĽA AZUKI

Fazuľa azuki v sladkokyslej omáčke - do varu privedieme 200 g suchej fazule Azuki a 10 minút varíme na prudkom ohni. Prikryjeme a 35 minút varíme na miernom ohni. Vývar odložíme. Rozpálime olej a pražíme cibuľu a roztlačený cesnak. Pridáme uvarenú fazuľu, červenú papriku nakrájanú bez semien, 175 g sladkej kukurice a 3 minúty povaríme. Vymiešame 2 PL kukuričnej múky, 1 PL sójovej omáčky, 2 PL jablkového octu, 1 PL medu, 2 PL paradajkového pretlaku a 3 PL fazuľového vývaru na hladkú pastu. Pridáme zvyšný fazuľový vývar a fazuľovú zmes polejeme. Privedieme do varu a mierne varíme 5 minút, až je omáčka číra a lesklá. Povaríme ešte 5 minút. Podávame ozdobenú rezancami uhorky a byľkami petržlenu.

Ryža s fazuľou azuki - v čistej vode umyjeme 2 hrnčeky ryže pololúpanej natural a štvrť hrnčeka fazule Azuki. Necháme odkvapkať, vložíme do tlakového hrnca, pridáme 3 1 hrnčeka vody. Oddelene namočíme trochu riasy Kombu a použijeme ju až po 3 - 4 hodinách. Ryžu a fazuľu povaríme, zberáme penu. Pridáme Kombu, nakrájanú na štvorčeky asi 1,5 cm veľké. Varíme ju najprv 5 minút na miernom ohni, potom na väčšom plameni až do chvíle, kým stúpne tlak. Plameň zmenšíme, pod tlakom varíme 50 minút. Necháme odstáť a po ochladnutí vypustíme zvyšnú paru. Päť minút pred podávaním dobre premiešame. Je to výborný pokrm pre oslabené obličky a črevá.

 

FAZUĽA BIELA

Biela fazuľa s rajčiakovou omáčkou - 8 rajčiakov rozmixujeme a precedíme, šťavu zohrejeme. Asi v 200 ml šťavy rozmiešame 3 PL celozrnnej pšeničnej múky a vmiešame ju do teplej šťavy, osolíme, pridáme 3 strúčiky roztlačeného cesnaku, 2 PL oleja a uvarenú bielu fazuľu. Podávame so zemiakmi alebo s knedľou z celozrnnej múky.

Fazuľová fašírka - 500 g namočenej fazule varíme 30 minút s 3 nakrájanými cibuľami v tlakovom hrnci. Neslanú vodu z uvarenej fazule nevylievame, ale ju zmiešame s fazuľou, 200 g tvrdého syra, 2 strúčikmi cesnaku, 150 g panenského oleja. Pripravíme kašu, ochutíme soľou a mletou rascou. Formujeme na pekáč a kolieska masy ešte pokvapkáme panenským olejom a posypeme zvyškom syra. Zapekáme v rúre 15 minút. Podávame s novými zemiakmi s petržlenovou vňaťou.



FAZUĽA FAREBNÁ

Strakatá fazuľa so špenátom a balzamovým octom - vopred namočených 340 g strakatej fazule varíme asi hodinu, kým nezmäkne a scedíme. Na 1 PL masla a 1 ČL panenského oleja opečieme chvíľu 2 strúčiky roztlačeného cesnaku. Pridáme fazuľu, nahrubo posekaných 250 g špenátu a pražíme, kým nezvädne (asi minútu). Dochutíme Balsamico octom (dostať v našej predajni). Podávame najlepšie k šťavnatej pečenej bravčovine.

Cestovinové mušličky so strakatou fazuľou - 10 minút prudko povaríme 175 g strakatej fazule, 40 minút ju necháme vrieť. Rozpálime 40 g masla alebo margarínu a 5 minút opražíme cibuľu a roztlačený strúčik cesnaku. Pridáme fazuľu a 5 minút varíme. Primiešame 40 g hladkej celozrnnej múky a za stáleho miešania varíme 3 minúty. Postupne prilievame 900 ml mlieka a privedieme do varu. Primiešame 1 PL čerstvého koriandra a 5 minút varíme, podľa chuti okoreníme. Cestoviny varíme 10 minút vo vode s citrónovou šťavou. Zmiešame s omáčkou a podávame.



FAZUĽA ČERVENÁ

Fazuľa s marinovanými paradajkami, chilli a bazalkou -necháme zovrieť 240 g vopred namočenej fazule červenej spolu s paradajkou (jej kyseliny zmäkčia fazuľové šupky). Varíme, kým nezmäkne. 10 zrelých paradajok zvnútra povykrajujeme, nakrátko vložíme do vriacej vody a ošúpeme. Vyberieme semená a paradajky nahrubo nakrájame. Pridáme fazuľu a necháme postáť asi 15 minút, aby sa chuť ešte vylepšila.

Pečená fazuľa s pórom, parmezánom a smotanou - 340 g fazule namočíme, pridáme paradajku, zalejeme vodou, necháme zovrieť, zakryjeme pokrievkou a varíme asi 90 minút, kým fazuľa nezmäkne. Scedíme, vyberieme paradajku. 3 póry nakrájame na čo najtenšie plátky. Spolu s 3 roztlačenými strúčikmi cesnaku opražíme na oleji a masle, dochutíme soľou a korením. Primiešame fazuľu a 140 ml sladkej smotany. Všetko dáme na plytký pekáč, posypeme hrsťou nastrúhaného parmezánu a zapekáme 15 minút pri teplote 230 °C, kým sa nesfarbí dozlatista.

 

FAZUĽA MASLOVÁ BIELA

Pochúťka z maslovej fazuľky a syra - scedíme 125 g namočenej fazule, vložíme do hrnca s dostatočným množstvom vody, privedieme do varu, prudko varíme 10 minút, prikryjeme a mierne varíme 40 minút. Cesto: zmiešame 125 g hrubej múky, soľ, vmiešame 50 g margarínu, až zmes pripomína jemnú strúhanku. Zmiešame 3 PL studenej vody, 1 ČL slnečnicového oleja a 1 ČL citrónovej šťavy a zmesou pokropíme múku. Rýchlo vymiešame, aby sa vytvorilo jemné cesto. Zabalíme do fólie a chladíme 20 minút. Plnka: zmiešame 4 nakrájané stopky zeleru, 2 vyšľahané vajcia, 50 ml odstredeného mlieka, 50 g strúhaného syra Čedar, 1 ČL muškátového orieška, 2 ČL vínneho bieleho octu, 1 ČL hrubej múky, soľ, čierne korenie s fazuľou. Vyvaľkáme cesto a uložíme do tortovej formy s priemerom 20 cm. Popicháme ho a 4 minúty pečieme pri 200 °C. Na cesto dáme plnku a pečieme 30 minút.

Gratin maslová fazuľa - 250 g namočenej maslovej fazule prudko varíme 10 minút, prikryjeme a mierne povaríme 5 minút. Rozpálime olej a 10 minút pražíme 175 g húb nakrájaných na plátky s 2 pórmi nakrájanými na kolieska. Poprášime 1 PL hrubej múky, 1 ČL chilli a 1 ČL papriky, dusíme 3 minúty. Pridáme fazuľu, 300 ml fazuľového vývaru a 2 ČL tymianu s 2 ČL šalvie. Prikryjeme a povaríme 15 minút. V 30 ml vriacej vody rozpustíme 1 ČL kvasnicového extraktu, pridáme k fazuľovej zmesi. Preložíme do ohňovzdornej misy, poprášime múkou a zapečieme.



FAZUĽA MASLOVÁ FAREBNÁ

Tradičná pečená fazuľa - do varu privedieme 125 g namočenej farebnej maslovej fazule, 10 minút prudko varíme, prikryjeme a mierne povaríme 35 minút domäkka. Scedíme, zohrejeme olej a opražíme cibuľu a 2 roztlačené strúčiky cesnaku. Pridáme 2 PL jablkovej šťavy, 4 rezy citróna, 400 g konzervovaných pasírovaných paradajok, 1 PL kremžskej horčice, 1 PL melasy, rascu, chilli, soľ, čierne korenie a fazuľu. Varíme a občas premiešame.

Omáčka z plesňového syra a maslovej fazule - do varu privedieme 125 g namočenej maslovej fazule farebnej, 10 minút prudko povaríme, potom varíme 40 minút prikrytú, kým nezmäkne. Necháme ochladiť. Fazuľu zomelieme so 125 g syra a okoreníme. Podávame so surovou zeleninou alebo celozrnným chlebom. Obložíme zväzkom potočnice.

 

FAZUĽA MUNGO

Letný šalát s klíčkami - ošúpeme šalátovú uhorku, po dĺžke ju rozštvrtíme a nakrájame na kúsky. Ošúpeme 2 cibule a nakrájame na kolieska. Umyjeme 6 paradajok a dužinu nakrájame na kocky. Umyjeme 300 g klíčkov fazule mungo alebo sóje, necháme odkvapkať a spolu s 10 PL mrazených kukuričných zŕn pridáme k uhorke. Pridáme ešte cibuľu a paradajky. Dohladka vymiešame 300 g tučného kyslého mlieka a zriedime s 8 PL vody. Primiešame 2 ČL srvátky, 2 ČL karí korenia a 2 ČL bylinkovej soli, nálev nalejeme na šalát a všetko ozdobíme kôprom.



HRACH LÚPANÝ POLENÝ ŽLTÝ

Varené údené mäso s hrachovou kašou - 1,5 kg údeného mäsa zalejeme studenou vodou a pridáme 2 bobkové listy, 3 celé klinčeky, 5 kusov celého čierneho korenia, 2 cibule, 3 mrkvy posekané nahrubo a 5 kusov zeleru, nakrájaného nahrubo. Necháme zovrieť, zoberieme vrchnú penu a zakryjeme pokrievkou. Varíme 85 minút, 30 minút pred dovarením začneme variť zeleninu - 12 malých mrkvičiek, zeler a 12 malých pórov. Podávame s hrachovou kašou: necháme zovrieť 300 g žltého lúpaného hrachu, namočeného deň vopred, zemiak, cibuľu, strúčik cesnaku, zväzok byliniek (rozmarín, šalvia, tymián, bobkový list), 2 klinčeky. Varíme 90 minút, kým hrach nezmäkne. Scedíme, vyberieme klinčeky a zväzok byliniek, pridáme 30 g masla, soľ, korenie a dôkladne roztlačíme.

Zapekaný hrach - 200 g suchého hrachu preberieme a na niekoľko hodín namočíme do studenej vody. V tej istej vode ho uvaríme domäkka. Umyjeme 200 g ryže, zalejeme 400 ml zeleninového vývaru, prikryjeme a pri miernej teplote varíme 15 minút. Na rozohriatom oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu, zmiešame s hrachom, ryžou, 2 roztlačenými strúčikmi cesnaku, majoránom a soľou. Masu dáme do vymastenej zapekacej misy a vo vyhriatej rúre zapečieme. Podávame s čalamádou.



SÓJA

Sójové bôby s rajčiakmi a paprikou - na oleji speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme 2 nadrobno pokrájané zelené papriky, 5 rajčiakov, osolíme a dusíme 10 minút. Vmiešame 300 g sóje a posekanú petržlenovú vňať, 1 PL celozrnnej múky a dodusíme.

Zapečené chlebíky so sójou - pripravíme nátierku zo 100 g zomletých sójových bôbov, 100 g nastrúhaného tvrdého syra, nastrúhanej cibule, pridáme trochu vegety, 2 roztlačené strúčiky cesnaku, 1 PL strúhanky, vajce a 3 PL panenského oleja. Dobre zmiešame, nahrubo natrieme na polkrajce celozrnného chleba. Poukladáme na plech a vo vyhriatej rúre necháme zapiecť.



ŠOŠOVICA LÚPANÁ ČERVENÁ

Kačka so šošovicou - kačku očistíme, naporcujeme, opražíme na vyhriatom oleji, zalejeme 1,5 l vriacej vody, pridáme soľ, mleté čierne korenie, tymián, rozmarín a uvaríme domäkka. Uvaríme 200 g červenej šošovice (netreba namáčať, je hotová za 15 minút), očistíme mrkvu, cibuľu, nakrájame najemno spolu s petržlenovou vňaťou. 250 ml červeného vína, 2 PL jablčného octu a 250 ml vývaru z kačky prevaríme. Kúsky kačky posolíme, okoreníme, potrieme olejom, na pekáči opečieme a vo vyhriatej rúre pečieme 35 minút dochrumkava, Mrkvu a cibuľu opražíme na masle, pridáme uvarenú šošovicu a podlejeme trochou vývaru z kačky, rozmiešaným s 1 ČL solamylu. Povaríme a dochutíme soľou, korením a posekanou vňaťou. Kačku podávame na šošovici a s knedľou.

Lasagne s červenou šošovicou - zohrejeme olej a na miernom ohni opražíme cibuľu a roztlačený strúčik cesnaku. Pridáme nakrájanú papriku bez semien, 125 g nakrájaných húb a podusíme. Pridáme 2 ČL čerstvej bazalky, 2 ČL oregana, 250 g lúpanej šošovice a dusíme ešte 3 minúty. Vmiešame 400 g konzervovaných paradajok so šťavou, 300 ml vody a bobkový list. Privedieme do varu, prikryjeme a mierne varíme 25 minút, až šošovica zmäkne. Ak zmes vyzerá príliš sucho, pridáme trochu vody. Osolíme, okoreníme a vyberieme bobkový list. 125 g lasagní varíme domäkka, zalejeme studenou vodou. Roztopíme 25 g margarínu a primiešame 25 g hrubej múky. Za stáleho miešania na miernom ohni pražíme 4 minúty. Odstavíme a postupne vmiešavame 300 ml odstredeného mlieka, za stáleho miešania privedieme do varu, až omáčka zhustne. Stále miešame, varíme 4 minúty, odstavíme a prišľaháme 1 ČL horčičného prášku a 50 g strúhaného syra Čedar, dochutíme. Tretinu šošovicovej zmesi vložíme na dno hlbokého pekáča alebo ohňovzdornej misy. Navrstvíme tretinu lasagne, pridáme tretinu šošovice a tretinu lasagne. Navrstvíme polovicu syrovej omáčky a na ňu zvyšok šošovice. Navrch uložíme posledné lasagne a vylejeme 25 g syrovej omáčky. Posypeme syrom. Pečieme 35 minút pri 180 °C, až sa začnú tvoriť bubliny a pokrm má zlatohnedú farbu.



ŠOŠOVICA

Šošovica dusená s rozmarínom a cesnakom - na oleji opražíme 55 g údenej slaniny, pridáme 3 PL rozmarínu, červenú najemno posekanú cibuľu a 2 strúčiky posekaného cesnaku. Pražíme ďalšie dve minúty, pridáme 300 g uvarenej šošovice a pražíme minútu. Pridáme 800 ml kuracieho vývaru, necháme zovrieť a dusíme v rúre pri teplote 160 °C hodinu, kým nezmäkne šošovica. Občas premiešame. Pridáme 2 PL olivového oleja, 1 ČL vínneho octu a soľ s čiernym korením.

Šošovicovo-pomarančový šalát - do varu privedieme 75 g hnedej šošovice a 40 minút povaríme, aby zmäkla. Ochladíme. Zmiešame 150 ml bieleho jogurtu a šťavu z jedného pomaranča. Nasucho ľahko opražíme 1 PL sezamových semien a rascu. Prilejeme jogurt, primiešame šošovicu a okoreníme. 175 g posekaného špenátu pekne upravíme na tanieri a do stredu vyklopíme šošovicovú zmes.